טיפול CBT

אתם חושבים רוב הזמן מחשבות שליליות וחשים חרדה או דיכאון ? מרגישים חסרי בטחון ו"מריצים בראש" תסריטים מפחידים או מעציבים ואינכם מצליחים לשנותם לבד? ייתכן שטיפולCBT , הניתן במרכז "בינינו", הוא הדרך שלכם לאימוץ התנהגות ודרכי חשיבה יעילות ומתאימות יותר עבורכם.

טיפול CBT ( (Cognitive Behavioral Therapy הינו טיפול פסיכולוגי המבוסס על שילוב של רעיונות מהטיפול הקוגניטיבי והטיפול ההתנהגותי – שינוי דפוסי החשיבה במקביל לשינוי ההתנהגות. הטיפול מבוסס על ההנחה כי קשיים רגשיים והתנהגותיים נגרמים מלמידה ואימוץ של התנהגויות בעייתיות או לא יעילות ושל דפוסי חשיבה המגבילים את האדם ומצמצמים את טווח התנסויותיו.

שיטת הטיפול משלבת את הרעיון לפיו על מנת ליצור שינוי אצל המטופל יש צורך בשינוי בתפישת המציאות (שהיא שונה אצל כל אחד) ודפוסי חשיבה, כפי שנעשה בטיפול הקוגניטיבי, עם הרעיון לפיו יש צורך ליצור שינוי בהתנהגות המטופל ולכן יש צורך גם ברכישת מיומנויות, תרגול והתנסויות של התנהגויות חדשות, כפי שמקובל בטיפול ההתנהגותי. הטיפולים ברובם כוללים התנסות מעשית על מנת לייצר הצלחה בהתמודדות עם גירוי מאיים, כך שיווצר מעגל חיובי שבו הצלחה מביאה לעלייה בתפיסת היעילות העצמית, ועלייה ביעילות העצמית מביאה להצלחה.

טיפול CBT הינו לרוב קצר מועד, ומבוסס על ה"כאן ועכשיו", ללא צורך בהבנת הגורמים שהובילו למצב, על אף שאינו מתעלם מעברו של האדם.

טיפול CBT כולל מספר עקרונות בסיסיים:

הגדרת הבעיה: המטופל מגדיר את קשייו ואת ההתנהגויות/רגשות/מחשבות המגבילים אותו, והמטפל והמטופל מגדירים את מטרות הטיפול ואת תוכנית הפעולה.

חשיפה: כאמור טיפולי CBT מבוססים על התנסות בחשיפה לסיטואציות בהם מתקשה האדם לתפקד, מתוך הנחה ששיחה על הקשיים לבדה לא תביא לשינוי התנהגותי או רגשי. ישנן מספר טכניקות חשיפה כהצפה (חשיפה ישירה למושא החרדה הקשה ביותר, למשל), חשיפה הדרגתית (דירוג הסיטואציות המאיימות והתנסות הדרגתית), חשיפה בדמיון וכן הלאה.

טכניקות הרגעה ושליטה עצמית: מאחר והשימוש בטכניקות החשיפה כרוכות בחרדה רבה, רבים מהמטפלים מלמדים את המטופלים טכניקות ויסות והרגעה עצמית טרם החשיפה. טכניקות אלו כוללות שיטות התנהגותיות: הרפיה, היפנוזה או ביופידבק וכיוב', ושיטות קוגניטיביות כזיהוי סכמות ואמונות בלתי יעילות ("בטוח יקרה משהו רע אם אתקרב לכלב", "אני אשתגע אם יהיה לי עוד התקף פאניקה") והחלפתן באמונות יעילות יותר ("זה יהיה לא נעים, אבל זה יחלוף").

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי נחקר רבות ונמצא יעיל בטיפול במגוון רחב של הפרעות כגון טיפול בהפרעות חרדה, דיכאון, בעיות התנהגות , הפרעת קשב וריכוז דימוי עצמי, מיומנויות חברתיות ועוד.

במרכז "בינינו" מטפלים מיומנים בשיטת CBT, עבור ילדים ובוגרים, במסגרת פרטנית ובמסגרת קבוצות.

צרו עימנו קשר

צרו עימנו קשר ונחזור אליכם בהקדם.
גישור ולימודים: 054-2428088, גישור ותיאום הורי 054-4956773, לימודים והדרכה: 054-4768892
דוא"ל: [email protected]
או באמצעות מילוי הטופס הבא:

    שדות חובה למילוי: *